ALFA ROMEO GTV 2.0L JTS 5MT FWD (165 HP)
2003–2005
162
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1970cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 156L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |