ALFA ROMEO GTV 2.0L TS 5MT FWD (152 HP)
1995–2003
150
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1970cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.9kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |