ALFA ROMEO GTV 3.0L V6 5MT FWD (220 HP)
1995–2003
217
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 242km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |