ALFA ROMEO Montreal 2.6
1970–1977
200
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2594cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3962mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1207mm |
| Wheelbase | 2527mm |
| Kerb Weight | 1312kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |