ALFA ROMEO RL Super Sport 3
83
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2994cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 3140mm |
| Kerb Weight | 1kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 X 19 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |