ALFA ROMEO RM Sport 1.9
1923–1925
44
bhp
Power
62
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 100km/h |
| Top Speed | 62mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 800X130 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |