ALFA ROMEO Spider 1.8L TS 5MT FWD (144 HP)
1995–2003
142
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 105.9kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 147L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Wr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |