ALFA ROMEO Spider 2.0L 5MT 120 HP)
1990–1993
118
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
27.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.3mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2248mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |