ALFA ROMEO Spider 2.0L JTDm 6MT FWD (170 HP)
2006–2010
168
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |