ALFA ROMEO Spider 2.0L V6 5MT FWD (200 HP)
1995–2003
197
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
14.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.2mpg |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 147L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |