ALFA ROMEO Spider 2.4L JTDm 6AT FWD (200 HP)
2006–2010
197
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |