ALFA ROMEO Spider 3.2L JTS 4x4 6AT (260 HP)
2006–2010
256
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 323Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |