ALFA ROMEO Spider 3.2L V6 24V 6MT (240 HP)
2003–2006
236
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3179cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 289Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 19.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 147L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |