ALFA ROMEO Sprint 1.5L 5MT FWD (105 HP)
1983–1989
103
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
27.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.3mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4018mm |
| Width | 1618mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 190/55Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |