ALFA ROMEO Sprint 1.7L 5MT FWD (118 HP)
1983–1989
118
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1712cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 196km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |