ALFA ROMEO Stelvio Quadrifoglio 2.9L V6 8AT (510 HP)
2017–
503
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2891cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1905kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R20 || 285/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |