ALFA ROMEO Stelvio 2.0L 8AT AWD (280 HP)
2017–2022
276
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |