ALFA ROMEO Stelvio 2.2L 8AT AWD (210 HP)
2017–2022
207
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.4kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1659kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |