ALFA ROMEO Torpedo 20-30 HP 4.25
1921–1922
66
bhp
Power
81
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4250cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 820X120 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |