ALPINE A106 0.7L 3MT RWD (26 HP)
1955–1964
26
bhp
Power
75
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 26bhp |
| Power | 19.1kW |
| Torque | 55Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1450mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2101mm |
| Kerb Weight | 500kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135-380 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |