ALPINE A108 0.8 4MT (40 HP)
1958–1965
40
bhp
Power
88
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 845cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 40bhp |
| Power | 29.5kW |
| Torque | 65Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1491mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2179mm |
| Kerb Weight | 565kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145-380 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |