ALPINE A108 0.9 4MT (50 HP)
1958–1965
49
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 904cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 68Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1491mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2179mm |
| Kerb Weight | 565kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145-380 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |