ALPINE A108 1.0 5MT (68 HP)
1958–1965
67
bhp
Power
115
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1491mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2179mm |
| Kerb Weight | 550kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145-380 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |