ALPINE A110 Berlinette 1.1L 4MT (66 HP)
1962–1977
65
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1108cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 65bhp |
| Power | 48.5kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1461mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2101mm |
| Kerb Weight | 565kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145-380 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |