ALPINE A110 Berlinette 1.1L 4MT (95 HP)
1962–1977
94
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1108cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1461mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2101mm |
| Kerb Weight | 565kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145-380 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |