ALPINE A110 Berlinette 1.3L 5MT (120 HP)
1962–1977
118
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1296cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1461mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2101mm |
| Kerb Weight | 625kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145-380 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |