ALPINE A110 A110 1.8L 7AT RWD (252 HP)
2017–
249
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1800cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 185.4kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4178mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1252mm |
| Wheelbase | 2418mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R18 || 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |