ALPINE A110S 1.8L 7AT (292 HP)
2019–2021
288
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 288bhp |
| Power | 214.8kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1247mm |
| Wheelbase | 2418mm |
| Kerb Weight | 1144kg |
| Boot Capacity | 195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40R18 // 245/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |