ARIEL Atom 1 1.6 DOHC 6MT (113 HP)
1999–2002
111
bhp
Power
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3411mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2344mm |
| Kerb Weight | 456kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |