ARIEL Atom 2 2.0 i-VTEC 6MT (220 HP)
2003–2008
220
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3411mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2344mm |
| Kerb Weight | 501kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |