ARIEL Atom 3 2.0L i-VTEC 6MT (245 HP)
2008–
241
bhp
Power
2.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 3404mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2344mm |
| Kerb Weight | 462kg |
| Boot Capacity | 14L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 190/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |