ARIEL Atom 3 2.0L Supercharged 6MT (304 HP)
2008–
300
bhp
Power
2.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 3404mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2344mm |
| Kerb Weight | 456kg |
| Boot Capacity | 14L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |