ARIEL Atom 500 V8 3.0L V8 6MT (500 HP)
2011–
500
bhp
Power
2.5
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 373kW |
| Torque | 401Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.5s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3696mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2344mm |
| Kerb Weight | 550kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R15 || 245/45R16 |
| Front Brakes | 290Mm Ventilated Crescent Grooved Discs, 4 Piston Calipers |
| Rear Brakes | 290Mm Ventilated Crescent Grooved Discs, 4 Piston Calipers |