ARIEL Nomad 2.4 i-VTEC 6MT (238 HP)
2015–
235
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3216mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2347mm |
| Kerb Weight | 670kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |