ARO 10 1.4L 4MT AWD (62 HP)
1980–2004
61
bhp
Power
25
s
0–100 km/h
78
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 61bhp |
| Power | 45.6kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 25s |
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 R15 C |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |