ARO 10 1.6L 5MT AWD (106 HP)
1980–2004
105
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3909mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1791mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 R 15 C |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |