ARO 24 2.5L 4MT (80 HP)
1972–1991
79
bhp
Power
27
s
0–100 km/h
68
mph
Top Speed
11.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2513cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 27s |
| Top Speed | 109km/h |
| Top Speed | 68mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.8mpg |
| Combined | 19.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50 - 16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |