ARO 24 ANDORIA 4 CT90-1 ME
1991–2006
84
bhp
Power
75
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2417cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1857mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |