ARO 24 COSWORTH 4L
1991–2006
204
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4000cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4138mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1857mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |