ARO 24 TOYOTA 2L-T
1991–2006
89
bhp
Power
65
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2446cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 105km/h |
| Top Speed | 65mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4138mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1857mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |