ARTEGA GT 3.6L V6 6AT (300 HP)
2010–2012
296
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4016mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1181mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 // 285/30 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |