ARTEGA Scalo 37 KWh (265 HP)
2015–
3.6
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
Dimensions & Weight
| Length | 4008mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 Zr // 285/30 R19 Zr |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |