ASTON MARTIN Aston Martin DB Mark III 2.9L 4MT (164 HP)
1957–
162
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2922cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1648mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2515mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00 - 16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |