ASTON MARTIN Aston Martin DB12 4.0L V8 8AT RWD (680 HP)
2024–
671
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 671bhp |
| Power | 500.1kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1295mm |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R21 // 315/30 R21 108Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |