ASTON MARTIN Aston Martin DB4 GT 3.7L 4MT (306 HP)
1959–
302
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3670cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1227kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00X16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |