ASTON MARTIN Aston Martin DB4 3.7L 4MT (240 HP)
1958–
240
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3670cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1308kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 16.0X6.0 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |