ASTON MARTIN Aston Martin DB7 Zagato 5.9 V12 6MT (440 HP)
2003–
434
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 323.6kW |
| Torque | 556Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr 18 || 265/35 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |