ASTON MARTIN Aston Martin DB7 3.2L 4AT (340 HP)
1993–
335
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
15.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3229cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.2mpg |
| Combined | 15.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1267mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 178L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr18 || 265/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |