ASTON MARTIN Aston Martin DB9 Carbon Edition 6.0 V12 6AT (517 HP)
2015–
510
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
11.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 510bhp |
| Power | 380kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.9mpg |
| Combined | 19.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 28.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 156L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr20 || 295/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 398Mm |
| Rear Brakes | Ventilated Discs 360Mm |