ASTON MARTIN Aston Martin DBS770 Ultimate 5.2L V12 8AT RWD (770 HP)
2024–
759
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 759bhp |
| Power | 566.3kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 2144mm |
| Height | 1285mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35/R21 // 305/30/R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |